Bu sayfayı yazdır

Yanında Sigara İçilen Çocuğunuzun Sağlığının Yarın Nasıl Olacağını Biliyor Musunuz?

Çocuklar gündelik yaşam içerisinde bir şekilde sigara veya diğer tütün ürünlerinin dumanlarına maruz kalırlar. Bu maruziyet evde, arabada, alışveriş merkezlerinin girişlerinde, parklarda ve daha pek çok yerde gerçekleşir. Sigara dumanına uzun ya da kısa süre maruz kalma arasında bir fark yoktur. Her maruz kalış çocuğunuzun sağlığı için bir risk oluşturur.

 

Sigara ve diğer tütün ürünü kullanan kişilerin akciğerlerine çektikleri duman, “birinci el tütün dumanı” olarak adlandırılıyor. Bu ürünlerin, içen kişinin sağlığına verdiği zararlar artık yıllardır biliniyor. Ancak sorun şu ki bu ürünler sadece içen kişilere değil etrafındakilere de zarar veriyor.

Siz içmeseniz dahi yanınızda sigara, nargile gibi tütün ürünlerinin içilmesi ve çıkan dumana maruz kalmanız, bu dumanı solumanız pasif etkilenim olarak tanımlıyor. Bu durum sizi de pasif içici yapıyor.

Pasif etkilenim iki şekilde gerçekleşiyor. Birincisi; sigara içen bir kişinin nefesiyle dışarı verdiği ve sigarasının yanan ucundan çıkan “ikinci el tütün dumanı” olarak adlandırılan dumana maruz kalma sonucunda.  İkincisi ise “üçüncü el tütün dumanına” maruz kalarak.  Bu durumda ise tütün dumanına doğrudan maruz kalmasanız bile daha önce bulunduğunuz ortamda sigara içilmiş ise, sigara dumanının içinde yer alan zararlı bileşenler giysilere, araba döşemelerine, koltuklara,  oda içerisinde yer alan diğer eşyalara bulaşıyor ve bu maddeler uzunca bir süre ortamın havasına karışmaya devam ediyor. Sigara içilen bu ortamların havalandırılması da çözüm olmuyor. Kendisi sigara içmediği halde buralarda bulunan kişiler ortamdaki havayı soludukça üçüncü el tütün dumanına maruz kalıyorlar.

Gerek ikinci el sigara dumanına gerekse üçüncü el sigara dumanına maruz kalma çocuğunuzun sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Tütün dumanına maruz kalan çocuklarda; akciğer fonksiyonlarında azalma; astım; pnömoni ve bronşit gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları gibi ciddi sağlık sorunları görülmektedir(1).

havanikoru 1Tütün dumanına maruz kalma, yıllar sonra bile çocuğunuzun sağlığı üzerinde ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor (2,3). İşte bunlardan birkaçı:

  • Çocukluk dönemi kanserlerinde artış,
  • Lipid ve kolesterol metabolizma bozukluklarında artış,
  • Diyabet ve kalp damar hastalıklarına yol açan metabolik sendrom riskinde artış,
  • Öğrenme yetersizliğinde artış, davranış bozuklukları, vb.


Ayrıca ailesinde sigara içilen çocukların, ileriki yaşlarında sigara içicisi olma olasılıkları ailesinde sigara içilmeyen çocuklara nazaran çok daha yüksek (4).

Başta çocuğunuz olmak üzere ailenizi tütün ve tütün ürünlerinin zararlarından korumanın en etkili yolu aile içinde sigara, nargile gibi tütün ürünlerinin kullanımına izin vermemektir.

Evinizde sigara içilmesine izin vermeyerek ailenizin tütün dumanına maruziyetini ortadan kaldırın. Çocuklarınızın ileride birer sigara içicisi olmalarının önüne geçin.

KAYNAKLAR:

  1. U.S. Department of Health and Human Services. Children and Secondhand Smoke Exposure, Excerpts from The Health Consequences of Involuntary Exposure to Tobacco Smoke: A Report of the Surgeon General. Atlanta, GA: U.S. Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Office on Smoking and Health, 2006.
  2. Weitzman M., Cook, S., Auinger, P., Florin, T., Daniels S., Nguyen, M., Winickoff, J. (2005). Tobacco Smoke Exposure Is Associated With the Metabolic Syndrome in Adolescents. Circulation, 112(6). 862-9.
  3. Committee on Environmental Health, Committee on Substance Abuse, Committee on Adolescence, and Committee on Native American Child Health. (2009). Tobacco Use: A Pediatric Disease- Appendix 1: Diseases and Other Adverse Health Events with which Secondhand or Prenatal Tobacco Smoke Exposure has been Associated, Pediatrics, 124(5). 1474-87.
  4. Melchior, M., Chastang, J.F., Mackinnon, D., Galera, C., Fombonne, E. (2010). The intergenerational transmission of tobacco smoking--the role of parents' long-term smoking trajectories. Drug and Alcohol Dependence, 107(2-3). 257-60.